Prevencia: viac ako liek!

29.09.2009, 14:35, Maria Muskova

Leto pomaly ale iste strieda jeseň. Ráno je zima, cez deň príjemne teplo, večer opäť chladno... Ako pomôcť imunitnému systému v období zmeny počasia? Ktoré látky naštartujú a povzbudia našu imunitu? Aké prípravky sú v tomto období vhodné pre bábätká, školákov a dospelých? Bojujme spolu proti chorobám! :-)


Ani sme sa nenazdali a je tu opäť jeseň! Aj keď slniečko ešte stále bojuje o svoju vládu a cez deň je krásne a príjemne teplo, takmer bez obláčika, rána aj noci sú už chladné. Tento teplotný rozptyl nám spôsobuje problémy. Nevieme ako sa obliecť, aby nám nebolo ani teplo ani zima, ráno by sme sa najradšej zababušili do bundy, cez deň by nám stačili aj kratšie nohavice s tričkom. Najviac roboty s tým však má náš imunitný systém. Pri náhlej zmene počasia a častých teplotných výkyvoch sa rýchlo vyčerpá a oslabí. Navyše deti a školáci opäť zasadli do školských lavíc, otvorili učebnice, začali písať písomky a s tým sa samozrejme úmerne zvýšila aj hladina stresu. A stres je najväčší nepriateľ imunitného systému a organizmu vôbec. V tomto období nás ľahšie chytí nádcha alebo nebodaj prepadne chrípka, kašleme, posmrkávame, bolí nás hlava...no nič príjemné. Ako sa vyvarovať týmto nepríjemnostiam? Základom je prevencia a posilnenie organizmu.
Je viacero spôsobov ako môžeme pomôcť imunitnému systému – ochrancovi nášho zdravia:


Blahodarné pôsobenie má rastlinka echinacea purpurová. Vďaka obsahu polysacharidov pôsobí imunostimulačne a imunomodulačne. Obsahuje aj deriváty kyseliny kávovej a flavonoidy, ktoré majú výrazný antioxidačný účinok. Najviac týchto látok je prítomných v koreni, no využívajú sa aj kvety. Na trhu je dostupná od čajov, šumivých tabliet, cukríkov, tabletiek a sirupov až po alkoholové extrakty.


Látka nachádzajúca sa v bunkových stenách hlivy ustricovej – beta-glukán, je najnovší ”zázrak“ na podporu imunitného systému. V organizme zvyšuje aktiváciu buniek imunitného systému, čím zvyšuje ich funkčnosť a schopnosť bojovať s patogénmi. Zároveň má protinádorové a antioxidačné účinky, zmierňuje príznaky alergií, znižuje hladinu LDL cholesterolu a trigliceridov v krvi. Beta-glukán je dostupný buď v čistej izolovanej forme alebo ako neizolovaný v prášku z hlivy ustricovej či už vo forme kapsúl a sirupu alebo ako cmúľacie pastilky.


Nenahraditeľným prostriedkom na podporu imunitného systému je vitamín C. Naňho by sme nemali nikdy zabúdať, mal by byť každodenne prítomný v našej strave vo forme ovocia (najmä kivi, čierne ríbezle, jahody, citrusové plody) a zeleniny (najmä paprika, kapusta, paradajky, brokolica, zemiaky). Ak týchto ”zelených priateľov zdravia“ moc neobľubujeme, môžeme si príjem vitamínu C nahradiť šumivými tabletami, kapsulami s postupným uvoľňovaním alebo tabletkami s jeho obsahom. Doplnenie vitamínu C je nutné najmä v tomto období, kedy jeho pôsobenie naše telo potrebuje asi najviac. Okrem podpory imunitného systému, zvýšeniu odolnosti organizmu voči infekciám a výrazného antioxidačného účinku, má vplyv aj na vstrebávanie železa, podporuje hojenie rán, zvyšuje fyzickú výkonnosť organizmu, je potrebný pre správnu stavbu a funkciu svalov, šliach, kĺbov a zubov, pomáha udržovať silu a integritu cievnych stien.


Medzi ďalšie látky, ktoré majú antioxidačný účinok a podporujú imunitný systém patria minerály zinok a selén, flavonoidy (rutín a hesperidín) a lykopén (nachádza sa v paradajkách).


Na stav nášho imunitného systému má výrazný vplyv aj črevná mikroflóra. Preto je dobré ju podporiť probiotikami. Probiotiká obsahujú ”priateľské baktérie“ (laktobacily a bifidobaktérie). Tieto baktérie prirodzene žijú v našom tráviacom systéme a svojou prítomnosťou eliminujú nežiaduce patogénne mikroorganizmi a zabraňujú ich množeniu. Pomáhajú udržiavať v správnom chode trávenie a imunitný systém. K svoju životu nevyhnutne potrebujú vlákninu, preto by sme mali do svojho jedálnička zaradiť celozrnné výrobky, cereálie, veľa ovocia a zeleniny. Veľmi dôležitý je príjem probiotík pri liečbe antibiotikami a bezprostredne po nej, čím sa predíde narušeniu rovnováhy v tráviacom systéme a eliminuje sa vznik hnačiek.

 


Prípravky na posilnenie imunity:

 

  • pre najmenších:

CEBION kvapky (vitamín C)                                                                                                                            CEBION multi kvapky (vitamíny a minerály)
PIKOVIT 1+ (vitamíny a minerály)
ECHINACEOVÝ SIRUP od Hanusa
BIOGAIA kvapky (probiotiká)
INFANTS DOPHILLUS (probiotiká)
DETSKÝ PROBIOACTIV (probiotiká a prebiotiká)
NUTROLIN B sirup (probiotiká a vitamíny skup. B)

 

  • pre škôlkarov a školákov

HLIVIAČIK cmúľacie tabletky (hliva ustricová)
HLIVIAČIK sirup (hliva ustricová)
IMUNOGLUKÁN sirup (beta-glukán)
CEBION multi sirup (vitamíny a minerály)
CHILDREN DOPHILLUS (probiotiká)
MULTIVITAMOL sirup od Dr.Theissa
(vitamíny a minerály)
MARŤÁNKOVIA s komplexom IMUNAKTIV
(vitamíny, minerály, beta-glukán, flavonoidy)
CEM-M s echinaceou (vitamíny, minerály)
PREVENTAN junior

 

  • pre dospelých:                                                                                                                                    

IMUNOMAX kapsule (echinacea, beta-glukán, huby reishi a shitake,
indol-3-karbinol, vitamín C, zinok)
SONA od firmy ENEREX (optimálny komplex
chelatovaných vitamínov a minerálov)
BIO C–500 od firmy ENEREX
(vitamín C s bioflavonoidmi)
CETEBE imunity plus kapsule (vitamín C + zinok)
IMUNOGLUKÁN kapsule (beta-glukán)
HLIVA USTRICOVÁ kapsule
ECHINACEA forte kvapky od Dr. Theissa
LACTO SEVEN tabletky (probiotiká s inulínom)
DOPHILLUS adults, woman, senior (probiotiká)
LACTOBACILY 5 od firmy SWISS (probiotiká)
SYN–BIO kapsule (probiotiká, prebiotiká,
beta-glukán a vitamín C)
 

autorka článku: Mgr. Andrea Rozsárová

 
« Späť

Otváracie hodiny

Po: 8:00 – 17:30
Ut: 8:00 – 17:30
St: 8:00 – 17:30
Št: 8:00 – 17:30
Pi: 8:00 – 17:30
So: 8:00 – 12:00
Ne: Zatvorené