Komáre, kliešte - ako sa chrániť

23.07.2009, 13:52, Maria Muskova

Leto je spojené aj s pobytom v prírode, pri vode, v horách. Naše zážitky sú však často pokazené nepríjemným nájazdom komárov, či prítomnosťou kliešťov a iného hmyzu. Ako sa chrániť a čo robiť po poštípaní?


Ako si vybrať správny repelent?

 

Existujú spreje, rozprašovače, či gély. Na liekovej forme nezáleží, môžme si vybrať čo sa nám najviac hodí. Na rozdiel od gélu, ktorý sa nanáša priamo na pokožku, niektoré spreje je možné použiť aj na oblečenie (tričko a pod.), v prípade záujmu sa treba opýtať v lekárni na konkrétny produkt.

Dôležitá je dĺžka účinku jednotlivých repelentov (od dvoch, do štyroch, niekdy aj viac hodín) a ich určenie pre deti alebo pre dospelých. Účinok sa skracuje pri fyzickej aktivite, potení, po vykúpaní sa môže úplne stratiť.

 

V súčasnosti sú už k dispozícii aj kombinované prípravky nielen proti komárom, ale aj proti kliešťom a inému hmyzu.

 

Čo robiť po poštípaní?

 

Ak nás už niečo poštípe, je dobré siahnuť po prípravku, ktorý zmierni alergickú reakciu a podporí hojenie postihnutého miesta. Zmierni tiež svrbenie a príjemne ochladí. Takýmto prípravkom môže byť Antisectin,  Fenistil a iné. Dobré skúsenosti sú aj s čajovníkovým olejom (Tea tree oil), ktorý má silné antiseptické a dezinfekčné účinky.

 

Vitamínmi proti komárom.

 

Aj užívaním vitamínu B (B-komplex) sa môžme chrániť pred komármi. Po užití vitamínu B začne pokožka vylučovať špecifický pach, ktorý komáre neznášajú a tým sú od nás prirodzene odpudzované.

 

Aj boj s komármi sa dá zvládnuť víťazne. Príďte, radi Vám v našej lekárni pomôžeme vybrať vhodnú zbraň. :-)

 

 

 
« Späť

Otváracie hodiny

Po: 8:00 – 17:30
Ut: 8:00 – 17:30
St: 8:00 – 17:30
Št: 8:00 – 17:30
Pi: 8:00 – 17:30
So: 8:00 – 12:00
Ne: Zatvorené