Enzým Serrapeptáza - dar prírody

21.08.2009, 23:15, Maria Muskova

Serrapeptáza je enzým, ktorý dokáže vyčistiť zúžené cievy a pomôcť vyhnúť sa operácií srdcových ciev. Serrapeptáza je dar prírody na liečbu bolesti a chronického zápalu. Stále častejšie sa využíva ako jednoduché zdravé prírodné riešenie namiesto väčšiny protizápalových liekov. Prečítajte si populárno náučný článok o vlastnostiach tohto enzýmu.
 


Serrapeptáza je prirodzene protizápalová látka. Je to proteolytický enzým izolovaný z nepatogénnej enterobaktérie Serracia E 15. Serrapeptáza sa nachádza v nepatrných množstvách v moči, čo naznačuje, že prechádza priamo cez tenké črevo do krvného obehu. Klinické štúdie ukázali, že serrapeptáza má fibrinolytické, antiflogistické a antiedematózne účinky (zabraňuje opuchu a hromadeniu tekutiny) v mnohých tkanivách. Jej protizápalové účinky sú lepšie ako iných proteolytických enzýmov. Okrem potlačenia zápalu aj výrazne znížuje bolesť. Protizápalový a bolesť blokujúci priaznivý účinok serrapeptázy sa využíva v liečbe miesto salicylátov, steroidov ako aj nesteroidných antireumatík. V Nemecku a iných európskych krajinách je serrapeptáza bežná v liečbe zápalových a úrazových opuchov.

 

Serrapeptáza ponúka vhodnú alternatívu pre liečbu reumatoidnej artritídy a široké spektrum autoimúnnych ochorení, ktoré narúšajú zápalovú odpoveď včítane ulceróznej kolitídy, psoriázy, uveitídy, alergií a niektorých foriem rakoviny. Zatiaľčo steroidné a nesteroidné protizápalové lieky dočasne uľavia od bolesti, opuchu, a zápalu majú aj nebezpečné vedľajšie účinky - potláčajú obranyschopnosť tela. Serrapeptáza nemá brzdiace účinky na prostaglandíny a nemá žiadny vedľajší účinok na črevo. V liečbe sa využíva serrapeptáza v Europe a Azii viac ako 25 rokov. Ďalšie indikácie sú: chronická sinusitída (zápaly prínosových dutín), vylúčenie broncho-pulmonálnych sekrétov (enzým rozkladá bielkovinné vlákna, ktoré umožňujú mucínu zhrubnúť), podvrtnutie, roztrhnuté šľachy a iné úrazové poranenia, opuchy a tiež pooperačný zápal.

 

Predpokladá sa, že Serrapeptáza účinkuje tromi spôsobmi:

 • Môže zmenšovať zápal zriedením zápalovej tekutiny a uľahčiť tak drenáž tekutiny, čo tiež zrýchľuje hojenie tkaniva.
 • Môže znižovať bolesť brzdením uvoľňovania bradykininov - látok, ktoré bolesť vyvolávajú .
 • Môže zlepšovať stav srdcových ciev rozkladaním vedľajších produktov krvnej zrážanlivosti, ktoré sa nazývajú fibrín.
 • Výhodou serrapeptázy je schopnosť rozpúšťať arterosklerotické pláty bez akéhokoľvek poškodenia vnútornej výstielky ciev.

 

Serrapeptáza sa veľmi dobre znáša. Môžeme ju použiť pre liečbu zápalového ochorenia alebo na rozloženie plátov, ktoré sa vytvorili v cievach. Vďaka silným protizápalovým schopnostiam, a pretože prakticky nemá vedľajšie účinky je serrapeptáza je logická voľba miesto škodlivých nesteroidných antireumatík.

 

Serapeptáza môže pomôcť pri týchto ochoreniach:

 

 • Astma

 

Čo je to astma? Je spektrum podobných pľúcnych ochorení, ktoré môžu mať rôzne príčiny. Môže byť život ohrozujúca a preto ju treba brať veľmi vážne.

Bežné astmatické spúšťače: Alergické reakcie. Energické cvičenie. Infekcia. Emocionálny stres alebo vzrušenie. Studený vzduch. Prach z prostredia a hmla (aerosoly). Znečistenie vzduchu. Nočné záchvaty astmy. Domáce produkty. Lieky.

Spoločný pre všetky tieto spúšťače je zápal. O tomto nás presvedčuje fakt, že liekom voľby sú steroidy – ktoré pôsobia protizápalovo.

Ako môže serrapeptáza pomôcť? Serrapeptáza pomáha tak, že čistí pľúca od všetkého zápalu, mucínu, mŕtveho a jazvovitého tkaniva. Odstránením tohto problémového tkaniva môže ho vlastný hojaci systém nahradiť zdravým tkanivom a výsledkom je lepšia funkcia priedušiek a pľúc.

 

 • Srdce a cievne ochorenia

 

Angína pectoris, krvné zrazeniny, hlboké žilové zrazeniny. Čo je príčinou? Arterioskleróza sú vápnikové depozity a ateroskleróza sú tukové depozity uložené vnútri cievnych stien. Tieto zužujú priesvit ciev a zhoršujú prekrvenie. Ako to vzniká? Všeobecne sú dôkazy že vysoká hladina cholesterolu zvyšuje riziko rozvoja aterosklerózy, angíny, žilovej trombozy a krvných zrazenín. Cholesterol však nie je látka, ktorá vyvoláva poškodenie. Meranie HDL – ťažkého cholesterolu a LDL – ľahkého cholesterolu presnejšie hodnotí riziko aterosklerózy. Posledné výskumy ukazujú, že zápal a voľné radikály zapríčiňujú poškodenie oboch - cholesterolu aj cievnej steny – toto následne vyvolá v tele opravnú reakciu. Následkom je zabudovanie vápnika a cholesterolu do poškodenej cievy a vznik plátu. Riziko vzniku a rozvoja najlepšie zhodnotí nie hladina cholesterolu, ale homocysteinu. Tento vzniká z cysteinu práve pri nedostatku vitamínov B skupiny: B3, B6, kyseliny listovej a B 12. Homocystein je omnoho presnejšií na meranie rizika srdcocievnych ochorení ako s cholesterol. Dá sa jednoducho merať a kedykoľvek opakovať. Takto sa dajú napríklad aj hodnotiť rôzne dietetické programy.

Serrapeptáza pomáha tráviť aterosklerotické pláty bez škodlivch účinkov na zdravé bunky v cievnej stene. Tvrdá, zúžená cievna sa považuje za následok spojených účinkov mikroskopických úrazov spolu so zápalom a prítomnosťou oxidovaných lipidov. Serrapeptáza lieči oboje: zápal aj rozpúšťa neživé pláty. Na rozdiel od liekov, ktoré blokujú cholesterol Serrapeptáza čistí neživé tkanivá z cievnej steny bez narušenia syntézy cholesterolu. Skutočne keď sa užíva serrapeptáza hladina cholesterolu môže stúpnuť, pretože sa uvoľní z cievnej steny, aby sa vylúčil z tela. (Cholesterol v čistom stave je antioxidant a nevyhnutná zložka steroidných hormonov a veľkých orgánových systémov tela.) Lieky blokujúce biosyntézu cholesterolu môžu spôsobiť poškodenie pečene, očí, pľúc a iných mäkkých tkanív. Aj keď štúdie so serrapeptázou v liečbe srdcových ciev sú relatívne nové, niektoré literatúrne správy o serrapeptáze ukazujú, že je lepšia a rýchlejšia ako chelácia.

 

 • Skleróza multiplex (SM)

 

Prejavy SM ochorenia sú postupné zhoršovanie týchto príznakov: narušené videnie, reč, únava, svalová slabosť, stuhnutosť, necitlivosť, slabá koordinácia pohybov, ťažkosti s chodením. Pri tomto ochorení telo vlastným imunitným systémom napáda ochranné myelinové pošvy okolo nervových vlákien v mieche a mozgu a poškodzuje ich. Toto vedie k tvorbe jaziev a blokovaniu, alebo spomaleniu prenosu nervových signálov.

Ako účinkuje serapeptáza: čistí a odstraňuje všetko zápalové, mŕtve a jazvovité tkanivo. Vyčistením a odstránením tohoto problematického tkaniva umožňuje nervovému signálu postupovať bez prekážky a umožňuje nášmu vlastnému hojaciemu systému nahradiť ho zdravým tkanivom.

 

 • Úrazy

 

Väčšina výskumov sa robila v Európe. V dvojito zaslepenej štúdii nemeckí výskumníci sledovali účinok serrapeptázy na pooperačný opuch a bolesť. V tejto štúdii bolo 66 pacientov, ktorí boli operovaní pre čerstvé roztrhnutie bočného väzu kolena. Na tretí pooperačný deň skupina, ktorá dostávala serrapeptázu mala o 50% menší opuch ako druhá skupina. Pacienti, ktorí dostávali serrapeptázu boli skôr bez bolesti ako druhá skupina a na 10. deň boli úplne bez bolesti. Druhé 2 skupiny pacientov s tradičnou liečbou s polohovaním, pokojom ľadom nemali žiadne zmenšenie opuchu v tom istom čase.

Serapeptáza trávi neživé tkanivá ako krvné zrazeniny, cysty a arteriálne (tepenné) povlaky a blokuje zápalové procesy. Tu je príbeh mladej ženy, ktorá trpela bolesťou chrbta šesť rokov, následkom motocyklovej nehody. Po desiatich dňoch užívania serapeptázy sa jej bolesť stratila. Ak odhliadneme od športových zranení a iných príčin bolestí, enzým je určený na liečbu stavov ako artritída, fibromyalgia, chronická obštrukčná pľúcna choroba, zápalové ochorenie čreva a dokonca aj na sklerózu multiplex.

 

 • Zápaly

 

Enzýmy sa tiež používajú na zvýšenie účinku antibiotík pri liečbe infekcie. Talianski mikrobiológovia hovoria, že tvorba biofilmu je jednou s najrozšírenejších mechanizmov bakteriálnej rezistencie a bežná príčina zlyhania liečby infekcií v protézach alebo stentoch. Robili rozličné pokusy na vytvorenie inhibície týchto v biofilmom obalených baktérií. V siedmych rozličných pokusoch prišli na to, že serapeptáza vysoko zvyšuje aktivitu antibiotík a brzdí tvorbu biofilmu. V urológii sa s úspechom využíva pri liečbe cystitídy- zápalu močového mechúra mechúra a nadsemenníka. Serapeptáza rozpúšťa tkanivá ako jazvy a blokuje chemické látky spôsobujúce zápal. Toto ju robí účinnou pri každom ochorení spôsobenom zápalom.

 

 • Migréna a bolesti hlavy

 

Migréna nie je len bolesť hlavy. Tí ktorí ju nikdy nemali to nevedia pochopiť. Môže trvať viac hodín a je spojená s pocitmi blikajúceho svetla, s pocitmi na zvracanie a zvracaním, a dokonca dočasným oslepnutím. Je možné, že je zapríčinená zápalom, ktorý je vyvolaný intoleranciou (neznášanlivosťou) stravou s vysokým obsahom cukru. Ako môže serrapeptáza pomôcť? Dôležitým faktorom v mnohých prípadoch migrény je arteriálny zápal. Serrapeptasa pomáha zastaviť zápal. Mnohí ľudia cítia zázračné uzdravenie.

 

 • Cukrovka II a diabetická polyneuropatia

 

Ide o veľmi časté ochorenie zapríčinené škrobovými uhľohydrátmi a potravami s vysokým podielom cukru, ktorý sa dostáva do krvi. Tieto podmienky sú asi u 20% bielej populácie. Pri nedostatku výživných látok vzniká diabetická neuropatia. Začína poškodením myelínových pošiev nervov na dolnej končatine. Ak sa nezmení strava tak nie je zriedkavosťou, že sa jedna alebo obe končatiny sa musia amputovať. Iným postihnutím je sietnica v oku kde vzniká diabetická retinopatia, a postihnutému sa zhoršuje zrak. Poškodenie je spôsobené glykáciou bielkovín, ktoré spôsobujú masívne poškodenie voľnými radikálmi.

Ako môže serrapeptáza pomôcť? Mnohými spôsobmi. Prvý je zastavenie chronického zápalového procesu. Druhý je vyčistenie od neživých bielkovín s krvného prúdu. Tretí je očistenie od jazvovitého tkaniva na myelínových pošvách a tak uvolniť nervy a umožniť ich hojenie. Ďalším dôvodom je podľa užívateľov zníženie krvného cukru.

 

 • Osteoporóza

 

Je to ochorenie, keď kalcium uniká z kostí a tieto sa stávajú krehké a ľahko sa môžu zlomiť. Môže sa tomu zabrániť a dá sa liečiť, ale ak sa nič nerobí ostoporóza pokračuje bezbolestne pokiaľ sa kosť nezlomí. Typické sú zlomeniny bedrovej kosti, stavcov a zápästia. Čo spôsobuje osteoporózu? Je veľa štúdií, ktoré poukazujú na to, že príčina je v strave, ktorá obsahuje príliš veľa kyselinotvornych látok a tvorí chronický zápal. Najlepší ukazovateľ z krvi na predpoveď osteoporózy je aminokyselina homocystein. Je to je tiež ukazovateľ pre chronický zápal. Zmenou diéty a pridaním výživných látok možno zvrátiť príčinu a vážny rozvoj osteoporózy.

Serrapeptáza pomáha tým, že znižuje chronický zápal. Odstránením problematického tkaniva umožňuje telu aby vlastný hojací systém nahradil choré časti zdravými.

 

 • Zápal kĺbov, artritída, reumatoidná artritída.

 

Dr. Arnold Renshaw, z Menchesteru v Anglicku referoval v časopise Annals of Rheumatic Disease, že získal dobré výsledky s liečbou enzýmami u vyše 700 pacientov, ktorí mali reumatoidnú artritídu, ostaoartritídu alebo fibrózu. Niektoré prípady mali ankylozujúcu spondylitídu a aj tak u nich zabrala liečba. Liečil 556 pacientov s rôznymi typmi artritídy, 283 sa výrazne zlepšilo, a ďalších 219 sa zlepšilo o niečo menej. Z 292 prípadov reumatoidnej arthritídy, 264 pacientov malo zlepšenie rôzneho stupňa. Čím dlhšie trvá ochorenie, tým dlhšie treba čakať na zlepšenie, hoci väčšina ukázala zlepšenie už po dvoch alebo troch mesiacoch liečby s enzýmami.
Vo všeobecnosti bolesť pri osteoartritíde sa skôr zmierni pri liečbe serrapeptázou ako pri reumatoidnej artritíde, ktorá vyžaduje intenzívnejšiu liečbu. Najlepšie výsledky sú ak sa s enzýmami upraví aj strava.

Ako pracuje serrapeptáza? Významne pomáha tým, že čistí od zápalového, mŕtveho a jazvovitého tkaniva. Odstránením tohto problematického tkaniva telo môže toto obnoviť zdravím tkanivom.
 

 • Cystická fibróza pŕs


Čo je to ? Cysty alebo fibrocystické hrčky v prsníku sú benigne- nie rakovinné. Charakterizované sú okrúhlymi hrčkami voľne pohyblivými sa oproti tkanivu prsníka. Tieto hrčky sú obvykle citlivé na dotyk na rozdiel od rakovinného rastu, kde sú hrčky nepohyblivé a nebolestivé. Hrčky môžu byť od mäkkých až po tvrdé. Citlivosť sa u mnohých žien môže zvyšovať s prichádzajúcou menštruáciou. Často sú cysty vyplnené tekutinou a môžu sa zväčšovať ako premenštuačná odpoveď na hormonálne zmeny. Čo to vyvoláva? Nedostatok progesteronu a prevaha estrogenov - hlavného ženského hormonu a prolaktínu. Dietne faktory tiež môžu mať vplyv. Obyčajne bolesť a opuch nepretrvávajú po začiatku menštruácie a väčšina žien má výraznú úľavu v tomto čase. Opakovanýi cyklami hormonálnej stimulácie môžu cysty byť chronicky zapálené a ohraničené fibrotickým tkanivom, ktoré robí steny cýst tvrdšie a hrubšie. Pozor základom je správna diagnoza! Ako môže serrapeptáza pomôcť? Pomáha významne, čistí zápal a mŕtve tkanivo. Následkom odstránenia zápalu je úľava od prejavov a proces hojenia.

 

 • Ochorenia čreva

 

Ulcerózna kolitída. Postihuje rektum a niekedy hrubé črevo. Zápal a veľa malých vredov sa rozvíja vnútri hrubého čreva čoho následok je prudká a krvavá hnačka, bolesti a dlhodobá únava. Prejavy sú rôzne podľa toho koľko hrubého čreva je postihnutého. Navyše môže byť postihnutá aj koža, oči a kĺby. Ak je postihnuté len rektum hovoríme o proktitíde.

Crohnova choroba. Najčastejšie postihuje tenké črevo a hrubé črevo. Zapríčiňuje zápal, hlboké vredy a jazvy v stene čreva. Hlavným prejavom je bolesť v bruchu a prudká hnačka, strata na váhe. Tiež je niekedy spojená s inými zápalovými prejavmi postihujúcimi kĺby, kožu a oči.

Dráždivé hrubé črevo. Je funkčná porucha črevného systému s prejavmi bolesti v bruchu a diskomforom spojeným s porušením črevnej funkcie, hkačkami, obstipáciou alebo kombináciou oboch trvajúca mesiace alebo roky. Túto diagnózu má 10-20% dospelých a tieto prejavy sú príčinou početných návštev lekárov. Výskumníci predpokladajú, že toto je jednou z najčastejších funkčných črevných porúch. Postihuje viac ženy až 70%.

Čo vyvoláva toto ochorenie? Odborníci na výživu vedia, že tieto problémy sú spôsobené stravou (aj stres tu má určitú úlohu) Ako môže serrapeptáza pomôcť? Významne tým, že čistí od zápalu a mŕtveho tkaniva tým sa zmierňujú prejavy a umožňuje sa rýchla náprava poškodenia.

 

 • Športové úrazy

 

Mnoho ľudí všetkých vekových kategórií sa zúčastňuje na rpznych športoch čo vedie k zvýšenému počtu úrazov. Bežné sportové zranenia zahrnujú: modriny, čiastočné alebo kompletné svalové trhliny, poranenia šliach, zápaly šliach, podvrtnutie. Štúdie ukázali, že použitie enzýmov môže pomôcť zrýchliť hojenie športových úrazov a tiež pomôcť predchádzať im. V pokuse skrátiť hojenie pri bežných zraneniach Nemecký národný hokejový tím začal užívať proteolytické enzýmy. Brali enzými hneď po úraze. Alebo prevntívne pred zápasmi. 100 úrazov, ktoré mali športovci bolo starostlivo vyhodnotených. Zistili, že modriny a hematómy rýchlejšie, opuch bol menej závažný a rýchlejšie zmizol, bolesti a bolesť pripohybe bola menšia ako očakávali a plná hybnosť sa vrátila skôr. Navyše zistili, že užívanie enzýmov preventívne je lepšie ako až po úraze. Prvý krát použili proteolytické enzými atléti Nemeckého Olympického tímu v Los Angeles. Tréneri zistili, že úrazy sa hojili rýchlejšie ak brali atléti enzýmy.


 

 • Úľava od bolesti

 

Proteolytické enzýmy tvoria oneskorený protibolestivý účinok. Neutralizujú zápalové mediátory ako sú kiníny a prostaglandíny, ktoré inak priamo vyvolávajú bolesti na nervových receptoroch. Druhý mechanizmus je štiepením plazmatických bielkovín a imunokomplexov podporujú fagocytózu znižujú edém a uľavujú od bolesti z tlaku.

 

 • Proti starnutiu

 

Starnutie alebo predčasné starnutie ako vieme je zapríčinené 4 aktívnymi problémami:

 1. chronický zápal
 2. tvorba fibrotického tkaniva.
 3. hustnutie krvi
 4. oslabením imunitného systému

Príčinou týchto problémov sa ukázal nedostatok enzýmov (70 ročný muž má len 25% enzymov oproti 20 ročnému a tiež nedostatok výživných látok ako zo stravy tak aj zo poškodeného črevného systému. Výživné látky absorbované sú asi 25% oproti 20 ročnému mužovi.
Enzýmy sú kľúčové pre zdravý regeneračný systém a každý nedostatok v tele a vstrebávaní je spojený so stratou výživných látok z potravy s následkom predčasného poškodzovania a predčasného stárnutia. 
 

(Informácie boli získané od výrobcu a dovozcu enzýmu Serrapeptáza, http://www.enerex.ca/slovakia/products.htm, článok bol skrátený. Celý článok vrátane odkazov na klinické štúdie sa nachádza na stránke výrobcu)

 
« Späť

Otváracie hodiny

Po: 8:00 – 17:30
Ut: 8:00 – 17:30
St: 8:00 – 17:30
Št: 8:00 – 17:30
Pi: 8:00 – 17:30
So: 8:00 – 12:00
Ne: Zatvorené